Jak na...

Noste podprsenku jako Diva.

Milý prádlový deníčku,

jedna věc se u podprsenek nezmiňuje dost důrazně – 90 % váhy prsou nese obvod neboli podprsenkový pás. Pokud je moc volný, pak prsa podprsenku převáží, padají dolů a zapínání vyleze nahoru. To je jeden z hlavních znaků špatně zvolené velikosti a důvod, proč je nám podprsenka nepohodlná.

Samozřejmě jsou situace, kdy je nám absolutně jedno, že máme prsa dole a chceme prostě jen chvíli žít a neřešit figuru. To je v pořádku. Neříkám, že musíme chodit 24 hodin v podprsence přímo na tělo jen kvůli tomu, že je opravdu padnoucí. Když doma relaxujeme, je nám úplně jedno, jestli máme prsa pevně na místě. Jenže když něco děláme, potřebujeme oporu, která holky podrží.


V tomto příspěvku se dozvíte

Jak změřit a vybrat obvod podprsenky.
Jak podprsenku zkoušet.
Proč zvolit těsnější obvod místo volnějšího (i když nám dělá faldíky).

Měření a výběr obvodu

Pro nalezení padnoucího obvodu je důležité vědět, jak ho správně změřit.

Měříme krejčovským metrem.
Měříme těsně pod prsy.
Metr musí být rovnoběžně s podlahou.
Nadechneme se a při výdechu změříme.
návod na změření obvodu podprsenky

Po změření máme na výběr, jak s číslem pracovat dále. Buď se rozhodneme, že naměřená hodnota = obvod podprsenky nebo nejbližší nižší. Nebo od výsledného čísla odečteme 5 až 10 cm.

Jakou metodu zvolíme mohou ovlivnit následující okolnosti:

Jak moc jsme zvyklé nosit obvod na tělo.
Z jakého materiálu je podprsenka vyrobená.
Kolik měkké tkáně máme kolem žeber. Čím větší polštářek, tím více si můžeme dovolit do něj zabořit.

Už jsem, deníčku, psala, že jsem nosila velikost 75B a přešla na 65D. To stejné se může stát i ostatním, že přijdou na to, že by najednou měly nosit menší obvod a větší písmenko košíčku. Aby se obchodníci mohli držet očekávaného A jsou malá prsa a D velká, museli k tomu přiřadit i odpovídající obvody. A zákaznice se musí spokojit s velikostí, kde jí sice sedí košíček, ale nesedí obvod a to je pak předražený kryt na bradavky a ne plnohodnotná podprsenka.

Ze začátku pro nás může být velký nezvyk mít těsnější obvod, než jsme zvyklé. Obzvláště v obchodě, kdy se při zkoušení na podprsenku hodně soustředíme.

Důležitou roli hraje také materiál, ze kterého je obvod ušitý. Třeba krajka má tendenci se velice brzy vytahovat. Pokud chceme, aby podprsenka déle vydržela, je lepší zvolit tu s podšitou krajkou, než-li čistě krajkovou. U krajek se nemusíme bát vzít obvod hodně na tělo. Naopak některé podprsenky jsou pevnější a vydrží dlouho v původním stavu. Mám takové zkušenosti třeba s podprsenkami od Panache, obzvlášť sportovku používám často a je stále jako původní. Když podprsenku vybírám v obchodě, zatahám za jednu stranu obvodu, abych věděla, jak moc je elastická a jak se vytahuje.

Hlavně musíme mít na paměti, že naměřený rozměr je spíše orientační a slouží jako výchozí bod. Každý výrobce šije podprsenky po svém, takže nemusí sedět stejným způsobem. Proto je lepší nové podprsenky vždy vyzkoušet a neřídit se velikostí.

První zapnutí a zkoušení podprsenky

Setkala jsem se s radou, že novou podprsenku bych měla zapínat na prostřední háček, abych jí mohla v případě potřeby utáhnout nebo povolit podle toho, jak se tělo mění. To by platilo v případě, že látka zůstává stále stejná. Jenže jak podprsenku používáme, tím více se vytahuje. Nejlepší je novou podprsenku zapínat na nejvolnější háček, protože spíše budeme časem potřebovat podprsenku utáhnout.

Když zkouším podprsenku:

  • Zvednu ruce nahoru – padnoucí obvod drží na místě, volný obvod vyleze nahoru.
  • Sednu si a zkusím, jestli mohu stále pohodlně dýchat, protože vsedě se rozšíří hrudní koš.
  • Když odtáhnu zapínání od těla co nejvíce to jde, měl by vzniknout prostor maximálně o šíři dlaně.
  • Zahýbu rukama dopředu dozadu – ruce by neměly břinkat o prsa.
  • Zkontroluji, jestli kostice lemují prsa, neleží na prsní tkání ani nepíchají do podpaží.
  • Ujistím se, že střední panel leží na hrudní kosti a prsa nepřetékají přes košíčky.
  • Zatřesu tělem do všech stran a také se zkusím předklonit. Podprsenka by měla zůstat na místě.

Závěrem

I když je podprsenka krásný kousek oblečení, je to především funkční prvek outfitu. Nezní to nijak sexy, ale je to tak. Podprsenka má držet naše poklady, tam kde je potřebujeme mít. Díky tomu pomáhá tvarovat postavu. Aby mohla svou roli zodpovědně plnit, potřebuje mít pevný opěrný bod. Tím bodem je naše tělo, které musí těsně obepnout.

Nová podprsenka se může jevit jako správná a držící na místě hezky rovnoběžně s podlahou, tak jak má být. Ale při nošení zjistíme, že to není to pravé ořechové a podprsenka sebou různě šije a jezdí po těle. Výběr podprsenky by se neměl uspěchat a je lepší zajít do specializovaných obchodů, kde mají větší výběr velikostí.

Milujme své prádlo, své tělo a hlavně samy sebe.


Co myslíte?